Menu Close

Яким кольором на карті позначають гори

Тема. Карта України. Умовні позначення на карті (рівнини, гори, водойми)

Велика і прекрасна наша країна Україна. Розкажіть, що ви знаєте про нашу країну.

В Україні різноманітна природа. Сьогодні ми вирушимо у по­дорож Україною не виходячи з класу.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учителя з елементами бесіди

– Наша країна займає велику територію. Але ми можемо подо­рожувати у будь-який куточок, не виходячи з класу. У цьому нам допоможе. як ви вважаєте, що саме? Відгадайте загадку.

Природознавство

Тема. Карта України. Умовні позначення на карті (рівнини, гори, водойми)

Мета: дати учням уявлення про карту України та умовні позначення на ній рівнин, гір, річок, морів; учити знаходити на карті України рівнини, гори, водойми; розвивати мислення, мовлення, увагу, спостережливість; розширювати світогляд дітей; вихову ­ вати любов до рідної країни.

I. Організаційний момент
•• Вправа «Погода»

  • Яка зараз пора року?
  • Який місяць ?
  • Яке число?
  • Тепло чи холодно надворі?
  • Який стан неба?
  • Яка температура повітря?
  • Чи були сьогодні протягом дня опади?

II. П овідомлення теми і мети уроку

Велика і прекрасна наша країна Україна. Розкажіть, що ви знаєте про нашу країну.

В Україні різноманітна природа. С ьогодні ми вирушимо у по ­ дорож Україною не виходячи з класу.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учителя з елементами бесіди

– Наша країна займає велику територію. Але ми можемо подо ­ рожувати у будь-який куточок, не виходячи з класу. У цьому нам допоможе. як ви вважаєте, що саме? Відгадайте загадку.

Правильно, це карта. (На дошці учитель вивішує фізичну карту України.)

– Які кольори ви бачите на ній?

Географічні карти зазвичай кольорові. Поверхню Землі, воду зображують різними умовними кольорами. Воду на Землі (океани моря, річки, озера) зображують на карті синім кольором; гори – ко ­ ричневим; рівнини – зеленим кольором.

2. Фізкультхвилинка

У чні стають біля парт, учитель у кольорі показує поверхню Землі (гори – руки вгору вода – руки в сторони).

IV. У загальнення й систематизація знань та вмінь учнів

1. Гра «Не помились»

– Що означають на карті різні кольори?

– Я показуватиму малюнки, а ви – колір, яким цей предмет позначений на карті. (Діти показують кольорові олівці.)

2. Робота за картою України

Де існують країни без людей, міста – без будинків, ліс – без дерев, море – без води? (На карті)

Для того щоб подорожувати картою, потрібно навчитися чи ­ тати карту. Читати – це не означає читати тільки написи на ній . Потрібно розуміти й особливу мову карти – умовні знаки. До них належать різні кольори й інші позначки.

  • Знайдіть на карті блакитний колір. Що він означає? назвіть де ­ кілька морів.
  • Знайдіть на карті зелений колір. Що він означає? назвіть об’єкт зеленого кольору. (Рівнина)
  • Знайдіть об’єкт коричневого кольору. назвіть його. (Гори)
  • Зеленим кольором на карті позначені рівнини. (Так)
  • Об’єкти на карті показуй тільки пальцем. (Ні)
  • Блакитним кольором на карті позначена вода. (Так)
  • на карті України є океан. (Ні)
  • Коричневим кольором на карті позначені гори. (Так)

4. Практична колективна робота

Ліплення з кольорового пластиліну карти України.

V. Підсумок у р о к у

  • Яким кольором зображують поверхню Землі?
  • Яким кольором на карті позначені гори? (Коричневим)
  • Яким кольором на карті позначені рівнини? (Зеленим)
  • Яким кольором на карті позначені моря й океани? (Блакит­ним)

•• Робота за малюнком

  • Розгляньте карту України. Розкажіть за допомогою карти про
    Україну. Розфарбуйте територію області, у якій ви живете.

Каталог статей

Тема: Умовні знаки і кольори географічної карти.
Мета: поглибити знання учнів про географічну карту шляхом вивчення способів зображення на ній географічних об’єктів; узагальнити практичні уміння і навички роботи учнів з умовними знаками плану місцевості; розвивати мислення, мовлення, увагу, спостережливість; коригувати кругозір дітей; прищеплювати інтерес до географії.
Обладнання: фізична карта півкуль, умовні знаки плану місцевості, картки.
Тип уроку: формування нових знань і способів дій.
Хід уроку:
І. Загальнокорекційний етап.
1.1. Організаційна підготовка учнів до праці.
Перевірити наявність підручників, зошитів, ручок.
1.2. Нервово – психічна підготовка.
Загадка: Яке море немає води? (те, що на географічній карті).
ІІ. Основний етап.
2.1. Підготовча частина.
а). Бесіда за запитаннями.
– Що таке географічна карта?
– Чим карта відрізняється від плану місцевості?
б). Загадка.
Де бувають країни без людей, міста без будинків, ліс без дерев, море без води? (На карті)

2.2. Формуюча частина.
а). Ознайомлення з новими знаннями, уміннями і навичками.
Географічні карти звичайно бувають кольоровими. Поверхню Землі, воду зображають різними умовними кольорами. Воду на Землі (океани, моря, річки, озера) – зображають на карті синім кольором. Гори – коричневим; височини – жовтим; низовини – зеленим кольором.
Умовні знаки, які використовують на картах:
– міста – кружечок, або зірочка,
– кордони позначають червоною товстою лінією, або рисочками і крапками,
– залізниці – червоними, або чорними тонкими лініями.
Географічні назви на карті показують указкою, річки – за течією від витоку до гирла; моря, озера, рівнини, острови – обводять навколо.
б). Фізкультхвилинка
Учні стають біля парт, учитель в кольорі показує поверхню Землі. (гори – руки вгору; вода – руки в сторони).
в). Систематизація і узагальнення
Користуючись підручником, діти дають письмові відповіді на запитання:
– Яким кольором зображають поверхню Землі?
– Як показують на карті річки, моря, рівнини?
г). Застосування знань у практичній діяльності.
– Що означає кожний колір на карті?
– Якими умовними знаками позначають на карті міста, кордони, залізниці?
ІІІ. Заключний етап.
3.1. Підсумок уроку
– Над якою темою ми сьогодні працювали на уроці?
– Що найбільше вам сподобалось, запам’яталось на уроці?
4.2. Оцінювання знань.
4.3. Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал підручника (с.62-64)
4.4. Зняття нервової напруги
Звучить легка музика (шум моря), після якої діти розповідають, де вони себе відчули? (на морі). Яким кольором на карті позначають моря? (синім)

Урок “Географічна карта. Умовні знаки на карті”

Тема. Географічна карта. Умовні знаки на карті.

Мета Закріпити й поглибити знання дітей про план місцевості, масштаб, глобус, формувати уявлення про поняття “географічна карта”; уміння читати карту, використовуючи умовні позначення та масштаб; ознайомити з видами географічних карт, розвивати спостережливість; виховувати прагнення використовувати одержані знання та вміння в практичній діяльності.

Обладнання: глобус, фізична карта півкуль, фізична карта України, різні види карт, пам’ятка «Алгортм роботи з картою» картки для індивідуальної роботи, роботи в парах, роботи в групах. Підруч. для 4-го класу Т.Г.Гільберт, Т.В.Сак. Природознавство : К «Генеза 2015

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

Станьте біля парт рівненько.

Багато нового на уроці пізнаєм.

-Я дарую вам усмішку, гарний настрій, тепле слово і бажаю вам успіху на уроці

Емоційне налаштування на урок У- уміння вчитися і працювати

ІІ. Актуалізація і навчальної діяльності учнів.

1.Хвилинка фенологічних спостережень. Повідомлення синоптика .

– Зміни в живій природі? – Праця людей.

2. Робота з календарем природи та в зошитах спостережень

– Зробіть записи у зошиті спостережень і в календарі природи

3. Повторення вивченого матеріалу

2.Що таке горизонт? (Горизонт – це простір землі, який можна охопити очима)

3.Основні сторони горизонту. Північ (Пн.), південь (Пд.), захід (Зх.), схід (Сх.)

4.Прилад для визначення сторін горизонту. (Компас)

5. Скільки материків на землі? (6)

6.Число, що показує, у скільки разів зменшене відстань на місцевості. (Масштаб)

7. Що таке план місцевості? (План місцевост і- це зменшене узагальнене зображення невеликої ділянки земної поверхні)

. 4.Індивідуальна перевірка. Прочитай лист юних охоронців природи

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Країна без людей, міста без будинків,

ліси без дерев ,моря без води. (Карта)

ІV. Повідомлення теми і мети уроку .

Кожна людина народжується мрійником, мандрівником..Далекий світ кличе нас, але в реальному житті не кожному вдається стати учасником, подорожей, відкриттів. А щоб це зробити, нам сьогодні треба дуже гарно вивчити нову тему, а саме: ознайомитися з поняттям “карта”, різними її видами; навчитися читати карту, використовуючи умовні позначення і масштаб; дізнаємося чим відрізняється карта від плану місцевості і їхнє значення для життя людини.

V.Вивчення нового матеріалу.

1.Пояснення вчителя

— Діти, є люди, які побували в космосі, побачили, якою є наша Земля з тієї висоти. Вони сфотографували її, тому ми можемо сьогодні уявити наочно, якою є вона, наша Земля. Потім винайшли глобус, який у зменшеному вигляді є моделлю Землі. Але глобусом користуватися не зручно, тому вчені і придумали карту.

Географи – це вчені, які вивчають форму земної поверхні, а також країни та їх мешканців. Саме географи складають карти.

Географічна карта – це зменшене зображення земної поверхні на площині, виконане у масштабі, де географічні об’єкти (моря, річки, озера,гори, міста) позначено умовними знаками.(Демонстрування)

Перші карти з’явилися навіть раніше, ніж виникла писемність. Уже тоді люди вміли зображувати розташування прибережних островів, заток, гирл річок, щоб пояснити людині, незнайомій із місцевістю, як знайти дорогу. Ці карти створювалися на бересті, на кістці, на піску.

Це цікаво (Повідомлення учнів)

1-й учень . Масштаб Залежно від величини зображувальної території й розмірів самої карти використовують різні масштаби. Чим менша зображувальна територія і чим більше подробиць її зображення, тим масштаб карти більший. Ці карти називають великомаштабними . Такі масштаби мають плани місцевості (М від 1 :5000 до 1:200 000. Такі карти досить детально зображують порівняно невеликі території і використовуються у військовій справі, будівництві, при прокладанні доріг, під час туринських походів, у сільському господарстві. (Демонстрування)

2-й учень . Та найчастіше людині необхідно зобразити на карті величезні території материків, океанів, окремих країн або їх частин, а іноді і всю планету. В таких випадках використовують дрібний масштаб. Такі карти називають дрібномасштабними . Карти шкільних атласів , настінні карти .наприклад, карта півкуль має масштаб М1:90 000 000 (в 1 см-900км),карта України –М1:6 000 000 (в 1см-60км). При цьому масштаб першої карти дрібніший, а другої більший. (Демонстрування)

3-й учень . Географічні карти із зображенням природних об’єктів (материків,океанів,гір, рівнин, річок, озер,)називають фізичними . Це фізична карта півкуль, фізична карта України) (Демонстрування)

4-й учень . На їх основі створюють спеціальні карти : рослинного світу;карти грунтів; розміщення населення; погоди; історичні. На політичних картах різними кольорами зображують різні країни, на історичних-різноманітні події. Існують карти, на яких зображено не всю земну поверхню, а лише її частину, наприклад область, район, селище. (Демонстрування)

2. Робота з фізичною картою півкуль і фізичною картою України.

— Для того щоб подорожувати за картою, потрібно навчитися читати карту. Читати — це не означає читати тільки написи на ній. Потрібно розуміти й особливу мову карти — умовні знаки. До них належать різні кольори й інші позначки. Суходіл позначають різними кольорами: зеленим- низовини, жовтий – підвищення, коричневим-гори. Чим темніший коричневий колір, тим вищі гори. Водойми (річки, озера, моря, океани) зображують блакитни м кольором. Великі міста на карті позначають кружечками. Крім умовних позначок є ще умовні лінії – меридіани і паралелі.

Що означають ці лінії ви дізнаєтесь коли попрацюєте з підручником.

3. Робота з підручником. Інтерактивна гра «Читання з позначками»

Читання статті в підручнику с38-39

«-» – над цим потрібно ще попрацювати;

«+» – це для мене незрозуміло (або нове);

Ф І З К У Л Ь Т Х В И Л И Н К А

4. Колективно-групова робота. Практичне ознайомлення з картою України . Клас ділиться на групи за принципом : основні сторони горизонту. Учні ознайомлюються із алгоритмом роботи з картою.

Користуючись фізичною картою України заповнити таблицю: