Menu Close

Що таке зорі 4 клас

Урок природознавства 4 клас. Тема ” ЗОРІ. СУЗІР’Я. ВЕЛИКА ТА МАЛА ВЕДМЕДИЦЯ. ПОЛЯРНА ЗОРЯ”

Урок сприятиме формуванню знань учнів про зірки, сузір’я зоряного неба; вчити називати і показувати 2–3 сузір’я зоряного неба, визначати напрямок на північ за допомогою Полярної зорі; розвивати мовлення, мислення.

Урок 9. ЗОРІ. СУЗІР’Я . ВЕЛИКА ТА МАЛА ВЕДМЕДИЦЯ. ПОЛЯРНА ЗОРЯ

Мета: сприяти формуванню знань учнів про зірки, сузір’я зоряного неба; вчити називати і показувати 2–3 сузір’я зоряного неба, визначати напрямок на північ за допомогою Полярної зорі; розвивати мовлення, мислення; виховувати пізнавальний інтерес.

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» ( с. 22 )

2. Навколо Сонця обертаються планети. Їх:

а) найбільша планета Сонячної системи;

б) найменша планета Сонячної системи;

в) найближча до Сонця планета Сонячної системи.

4. Відносно Сонця планети розташовані у такому порядку:

а) Венера, Земля, Марс, Меркурій, Нептун, Сатурн, Уран, Юпітер;

б) Меркурій, Венера, Земля, Марс, Нептун, Сатурн, Юпітер, Уран;

в) Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун.

Відповіді : 1в; 2в; 3б; 4в; 5б.

3. Робота над загадками

— Чи дивилися ви коли-небудь на небо? Що ви на ньому бачили? ( Відповіді учнів. )

— Здогадалися, яку тему ми сьогодні на уроці вивчатимемо?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про зоряне небо.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда з елементами розповіді

— Для чого люди вивчають космічні тіла? ( Щоб знати, як вони впливають на людину, на її здоров’я; для розвитку науки; щоб уміти орієнтуватися в просторі. )

— Що ви можете розповісти про зірки? Що ви про них знаєте? ( Розповіді учнів. )

— Якщо ясним вечором подивитися на нічне небо, там можна побачити безліч зірок. Зірки — це теж сонця, величезні розжарені газові кулі. Багато з них у декілька разів більше за наше Сонце. Нам же вони здаються крихіт ­ ними точками, що світяться, тому що знаходяться на величезній відстані від Землі. Зірки уявляються нам нерухомими, тому що людське око не може помітити їх рухи.

Проте, якщо постежити за певною зіркою, то видно, як вона переміщається. Але не вір очам своїм! Рухаються не зірки, обертаємося ми разом із Землею.

Зірки — розжарені газові кулі. Бувають різного кольору. Зірки відрізняються за розмірами і температурами. Бувають легші і важчі. Сонечко вважають спокійною зіркою. Але є зірки, які з причин свого буйного характеру небезпечні для оточення. Їх називають найновішими. Це зірки, які багато років живуть так само, як і інші, а потім в один «прекрасний» момент вибу ­ хають.

— Якого розміру бувають зірки?

— Чому зірки здаються нам крихітними точками, що світяться?

— Чи бачимо ми рух зірок і чи переміщаються вони насправді?

— У якій стороні світу сходить Сонце? ( На сході )

— Як Сонце допоможе визначити сторони світу опівдні? ( Сонце опівдні — на півдні. )

— Зірки на небі нерухомі, але здаються нам такими, що постійно переміщаються на небосхилі.

Але є одна зірка, яка здається абсолютно нерухомою. Це Полярна зірка. При погляді із Землі здається, що все нічне небо обертається навколо Полярної зірки. Чому? Земля Північним полюсом завжди націлена на неї.

— Отже, у якій стороні світу знаходиться Полярна зірка? ( На півночі )

— А як знайти напрям на північ, на Полярну зірку вдень? Про цей спосіб здогадалися ще древні астрономи.

Уявіть спекотний полудень. Ми знаємо, що Сонце опівдні знаходиться у своїй вищій точці — на півдні.

Якщо встати спиною до Сонця, то ззаду — південь, попереду виявиться напрям на Полярну зірку, тобто напрям на північ. Тоді ліворуч — захід, праворуч — схід.

— Подивіться на карту зоряного неба.

— Тут видно, як сполучені зірки з’явилися у вигляді фігур. Усього сучасні астрономи налічують 88 сузір’їв.

— Як називаються деякі з них? Назвіть.

— Звідки взялися назви сузір’їв? ( Припущення учнів. ) З багатьма із них пов’язані древні міфи і легенди.

Колись давно жив цар. У нього була дочка Калісто. Вона була красивішою за всіх дівчат на світі, прекраснішою за саму богиню Геру. І тоді Гера розсердилася, що дівчина прекрасніша за неї, і перетворила красуню на потворну ведмедицю. Син Калісто, Аркас, не знав про це і трохи не застрелив ведмедицю на полюванні. Але всемогутній бог Зевс урятував її — схопив за хвіст, потягнув на небо і перетворив на сузір’я. Разом з Калісто він перетворив на ведмедицю і її улюблену собачку. Так з’явилися сузір’я Малої і Великої Ведмедиці ( Великий та Малий Віз ). За іншою версією, на Малу Ведмедицю ( Малий Віз ) Зевс перетворив сина Калісто, щоб і його врятувати від гніву Гери.

— Узявши у бібліотеці книжки, ви можете ознайомитися з іншими сузір’ями.

2. Робота за підручником ( с. 22–24 )

Учні відповідають на запитання на с. 22.

— Доведіть за допомогою малюнка 14, що зорі рухаються.

Учні виконують завдання на с. 23 за картою зоряного неба в атласі.

— Розкажіть, як відшукати Полярну зорю.

— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 24.

— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

  • За давніх часів люди вважали, що зірки — це срібні гвоздики, заколочені у небесне склепіння.
  • У нашій Галактиці понад 100 млрд зірок.
  • У сузір’ї Великого та Малого Возу зірки яскраві, їх легко знайти на небі.
  • Полярна зірка знаходиться в сузір’ї Малого Возу.
  • Найяскравіша зірка — Сіріус у сузір’ї Великого Пса.

2. Творча робота в групах

У кожної групи на столах — конверт із зірками, аркуш паперу, клей. Діти об’єднують зірки у сузір’я і називають його.

3. Читання віршів

Сидить дівчинка й малює зірочки в альбомі:

— Це сузір’я Козерога, а оце ось — Овен.

Намалюю Оріона, тут Столова є Гора,

Ось Ведмедиця Велика, з нею поруч і Мала.

Але що це зараз сталось, зірки наче ожили,

Біля дівчинки кружляють всі далекії світи:

— Ти нас знаєш і вивчаєш, люба дівчинка мала.

Ми до тебе ближчі стали, ми — Галактика твоя.

Зібрались в купу всі сузір’я:

Глянь на небо в нічний час,

4. Гра «П’ять речень»

Учні у п’яти реченнях формулюють засвоєні знання про зоряне небо.

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Скільки планет рухаються навколо Сонця?

— Що називають орбітою планети?

— Які космічні тіла, крім планет, рухаються навколо Сонця?

— Чому Сонце здається нам найбільшою з усіх зірок?

— Чим планети вирізняються від зірок? Чим вони подібні?

— Планети не випромінюють власного світла. Чому ж ми їх бачимо?

— З якими небесними тілами ми ознайомилися?

— Чим зорі відрізняються одна від одної?

— Якого кольору бувають зірки?

— Чому зорі здаються маленькими?

— Що таке сузір’я? Наведіть приклади сузір’їв.

Намалювати і підготувати розповідь про одне з уподобаних сузір’їв.

© ТОВ «Видавнича група ˝Основа˝», 2016

Джерела:
1. Володарська М. О. Природознавство. 4 клас : (за підручником Т. Г. Гільберг, Т. В. Сак) / М. О. Володарська. — Харків : Вид. група «Основа», 2015. — 200 с. — (Серія «Початкова школа. Мій конспект»).

2. Періодичні видання ВГ «Основа»

2. Зорі та сузір’я

Зорі у Всесвіті дуже різноманітні, вони відрізняються розмірами, яскравістю, температурою, кольором. Є зорі-гіганти і зорі-карлики.

Гіганти — це зорі, які за розмірами та яскравістю в багато разів перевищують Сонце. Сонце належить до зір-карликів.

Ще в давнину люди помітили, що яскраві зорі утворюють скупчення, які назвали сузір’ями . Спостерігаючи за сузір’ями, люди уявляли різноманітні фігури і давали їм назви, наприклад: Андромеда, Пегас, Персей.

У сучасній астрономії сузір’я — це одна з 88 ділянок, на які поділили зоряне небо для зручності орієнтування на ньому.

Одне із сузір’їв — Велика Ведмедиця . Сім його найяскравіших зір утворюють фігуру, що нагадує ківш або віз.

Сузір’я Мала Ведмедиця за формою теж нагадує ківш або віз. На кінці ручки «ковша» міститься Полярна зоря, яка вказує напрям на Північний полюс.

Всесвіт — це весь світ, що нас оточує. Він заповнений величезною кількістю зір, які об’єднані у величезні зоряні системи — галактики. Чумацький Шлях — це галактика, до складу якої входить Сонце. Одним із тіл у Всесвіті є планета Земля.

Я досліджую світ : підруч. для 4 кл. закл. загал. серед. освіти. У 2 ч. Ч. 1 / І. Жаркова, Л. Мечник, Л. Роговська. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2021. — 144 с. : іл.